Интересни статии

Следвайте храната

Храната е сигурен и стабилен пазар, но за да печелите наистина от него и да се откроите от конкурентите, трябва да сте в течение на най-новите тенденции

Във времена на икономически стрес, независимо дали става дума за инфлация, рецесия, безработица или произволен брой събития, които биха могли да предизвикат хаос в бюджетите и банковите сметки, храната царува като надежден и стабилен пазар на етикети за крайна употреба. В крайна сметка, всички трябва да ядем, нали?

Вземете например пандемията, когато пазарът на храни за 900 милиарда долара беше на върха си; когато по същество цялото световно население спря да се храни навън. Пазаруването на храна процъфтява, както и храната за вкъщи, поради което търсенето на хранителни опаковки рязко нарасна.

Храната е сигурен и стабилен пазар, но за да печелите наистина от него и да се откроите от конкурентите, трябва да сте в течение на най-новите тенденции и пазарни колебания, какво да очаквате и може би най-важното за производителя на етикети, към кои конкретни пазари на храни и напитки да се насочат. И така, нека да разгледаме какво ни очаква през 2023 г. в това жизненоважно пространство.

Уелнес напитки и здраве на храносмилателния тракт

С проблеми като инфлация, прекъсвания на веригата за доставки, технологичен напредък и променящи се желания на потребителите, пазарът на храни преживява високо ниво на промяна и непредсказуемост. Но въпреки тази нестабилност – или поради нея – се открояват няколко хранителни тенденции за 2023 г., според Международния съвет за информация за храните (IFIC). Сред тях са здравословни напитки, търсене на пробиотици и протеини, акцент върху етикетите на храните и поглед върху разнообразието.

През 2023 г. според IFIC уелнесът ще продължи да бъде най-важното за много потребители, но все повече ще се предлага в течна форма, воден до голяма степен от потребителите, търсещи допълнителни ползи като енергия, психично здраве и подкрепа за здравето на храносмилателния тракт.

Проучването за храните и здравето на IFIC от 2022 г. установи, че „повече енергия и по-малко умора“ са най-търсените ползи от храните и напитките, като 37% от американците казват това.

„Можете да очаквате да видите да се увеличават предложенията, които отговарят на тези желания, като избор на „алтернативен кофеин“ до добрите стари кафе и чай. Заедно с йерба мате, оглеждайте се и за чай yaupon, алтернатива с по-ниско съдържание на кофеин и сладък вкус, който се извлича от вид падуб, роден в дълбокия юг“, според IFIC.

Mocktails и опциите за безалкохолни коктейли продължават да печелят пазарен дял в менютата и рафтовете на магазините за хранителни стоки и са особено популярни сред по-младите потребители. Това може би е реакция на първите дни на пандемията, когато продажбите и консумацията на алкохол скочиха. IFIC казва, че трябва да сте подготвени да видите нарастваща вълна от безалкохолни предложения не само през сухия януари и трезвия октомври, но и през цялата година.

Въпреки че енергията е най-търсеното хранително предимство за всички възрастови групи от населението, според проучването на IFIC „емоционалното/психичното здраве“ е сред първите три търсени от Gen Z, като повече членове на тази демография желаят това предимство в сравнение с техните по-възрастните поколения. Сред тези, които са направили промяна в храненето или диетата си през 2022 г., за да управляват или намалят стреса си, 33% от анкетираните заявяват, че консумират храни/напитки, за които се предполага, че намаляват стреса или ефектите от стреса, а 24% казват, че пият по-малко алкохол.

Докато много потребители се фокусират върху това какво могат да направят храните за ума им, други също се интересуват от това какво могат да направят за червата си. Популярността на пробиотиците непрекъснато нараства, като здравето на храносмилането/чревния тракт е третото най-често търсено предимство сред американците.

„Не очаквайте този интерес да намалее през следващата година и очаквайте да ги видите все повече и повече отвъд раздела за кисело мляко, тъй като пробиотиците все повече се добавят към нетрадиционни храни като шоколад, сладолед, сокове, сосове и дори протеинови барчета“, съобщава IFIC.

Подобно на стремежа на потребителите към енергийни ползи, напитките също се разглеждат като система за доставка на пробиотици и пребиотици. Според проучването на IFIC за 2022 г. Consumer Insights on Gut Health and Probiotics Survey, от онези, които се опитват да консумират пробиотици, 25% казват, че обикновено ги търсят в уелнес напитки. По подобен начин сред тези, които се опитват да консумират пребиотици, 23% ги търсят в уелнес напитки.

Растителна иновация 2.0

Растителните алтернативи на месото и млечните продукти вече не са новост, но пастата и закуските на растителна основа ще бъдат нарастваща тенденция през 2023 г. Тези продукти се обръщат към потребителите, които търсят както устойчивост, така и иновации. Концепцията за „upcycling“ се харесва на тези купувачи, казва IFIC, която взема растителни хранителни компоненти, които обикновено биха отишли за отпадъци, и ги преработва за използване в други продукти, като целулоза и отработено зърно от соево мляко или овесено мляко, което се добавя към брашното. Upcycling намалява хранителните отпадъци и допринася за устойчивото производство на храни.

Потребителите стават все повече свикват с иновативни алтернативи на растителна храна, тенденция, която се очаква да продължи и през 2023 г. Проучване на IFIC през декември 2021 г. установи, че 28% биха се заинтересували да опитат продукти на основата на морска зеленина (напр. водорасли или храни на базата на водорасли). Следете иновациите в храните, включващи гъби, водорасли и джакфрут.

Яснота и объркване в опаковките на храни

IFIC казва, да очакваме да виждаме по-наблъскана информация през 2023 г. вурху ограниченото пространство на етикетите на храните. По подобен начин, по-голям консенсус ще започне да се появява около многословието на етикета, както и някои от термините и маркетинговите послания, които ще се борят за повече от площта на етикета.

Хранителните продукти, считани за „естествени“ или „чисти“, които потребителите свързват със здравословност, ще продължат да бъдат двигатели на покупките. Според Проучването на храните и здравето от 2022 г. повече американци през 2022 г. спрямо 2021 г. казват, че редовно купуват продукти, етикетирани като „натурални“ (39% срещу 33% през 2021 г.) или с „чисти съставки“ (27% срещу 20% през 2021). На въпрос какви видове диети или модели на хранене следват, чистото хранене беше водещият избор. Повече респонденти казаха, че търсят чистите храни през 2022 г. (16%), отколкото през 2021 г. (9%).

Последните действия на Администрацията по храните и лекарствата (FDA) доближават американците до актуализирана дефиниция на „здравословни“ храни. Що се отнася до потребителите, най-често срещаните атрибути, които според тях определят здравословната храна, са „свежа“ (37%), „с ниско съдържание на захар“ (32%) и „добър източник на протеин“ (29%), според Проучване за храните и здравето за 2022 г.

IFIC разкрива, че когато потребителите са били помолени в проучване от 2021 г. да оценят нивото си на интерес да опитат определени продукти, 19% са казали, че биха се заинтересували от клетъчно култивирано месо. През 2023 г. американците ще се запознаят все повече с месото, получено от животински клетки. „В същото време ще трябва да стигнем до консенсус как, в крайна сметка, да наречем тези храни. Според едно проучване „култивираното месо“ се очертава като фаворит“, казва IFIC.

Мислене „Глокално“

„Глокализацията“, казва IFIC, се отнася до взаимодействието между глобализацията, която също зачита и се адаптира към уникалните местни нужди и условия. Компаниите, които очакват да успеят в глобалната икономика, ще трябва да обърнат внимание на местните култури.

„Американците са станали много по-запознати с глобалните вериги на доставки и какво се случва, когато те бъдат прекъснати от фактори като пандемията и войната. Пандемията Covid-19 подтикна много от нас да преразгледаме как продуктите, които приемаме за даденост всеки ден, не се появяват просто магически по рафтовете“, съобщава IFIC.

Каскадните ефекти от световните събития не се ограничават до търсенето и предлагането. Те също оказват възходящ натиск върху цените, притискайки финансите на милиони американци. Например, 83% от потребителите в САЩ са забелязали увеличение на цената на храната и напитките през изминалата година, според Проучването на храните и здравето за 2022 г. От тези, които наблюдават увеличение, 57% съобщават, че трябва да плащат повече за същия артикул в резултат на повишаване на цените, а 29% казват, че са закупили по-малко като цяло, отколкото биха направили иначе.

Накратко, обръщането на голямо внимание на това какво е актуално и какво не е в хранителното пространство и какво се харесва на най-важните потребителски демографски профили, може да бъде полезна стратегия за намиране на нови клиенти и поръчки. Информацията, която научавате, може да посочи къде може да искате да похарчите маркетинговите си бюджети за различни търговски изложения и публикации за храни, например. Добър апетит!